ŁS

 

 

15  Lipca  2000 ©

 

 

 

 

ZNASZ TYSIĄCA

POZNAJ  BRYDŻA!

Początki brydża giną w pomrokach prehistorii.  Nie wydaje się by profesor Turlantani miał rację upatrując w malowidłach naskalnych w Libenii łowców mamutów grających krzemiennymi kartami.  Równie mało prawdopodobne jest twierdzenie Duenikena, jakoby słynny fresk odkryty w starożytnej świątyni w Kadżengharato przedstawiał czterech kosmitów rozgrywających 1 Bez Atu. Ograniczmy się więc tylko do początków brydża dobrze udokumentowanych.

   5000 lat temu Sumerowie – lud zamieszkujący dorzecze Eufratu i Tygrysu – odkryli, że to co się mówi można zapisywać; a że nie mieli nic lepszego pod ręką zaczęli pisać na tabliczkach z gliny, które po wysuszeniu dawały się doskonale przechowywać. Tysiące, tysiące tych tabliczek odkopano dopiero w naszych czasach, a wśród nich znaleziono i karty do brydża.                              

   Z Sumerii brydż przeszedł do Egiptu, Fenicji, na Kretę, do Greków, i wreszcie do Rzymu, gdzie stał się ulubioną rozrywką arystokracji. Gdy Rzym padł pod naporem barbarzyńców, o brydżu niemal zapomniano. Stopniowo, w ciągu wieków, mozolnie (i błędnie) odtwarzano jego reguły, aż wreszcie w wieku XX brydż stał się rozrywką znaną powszechnie.

   Niestety, to co obecnie jest brydżem różni się znacznie od rzymskiego pierwowzoru – jest mniej logiczne i bardziej skomplikowane.

 

Co to jest brydż

        

POZNAJ:     Rozgrywkę    Licytację    Punktowanie

        

ELEMENTARZ ROZGRYWKI:      Graj DO...    Graj POD...    Graj GÓRĄ...

        

Lewy Honorowe

 

 

Copyrigth Łukasz Sławiński                                                          ISBN    83–85077–09–X

 

 

do Brydża

Nie samym brydżem człowiek żyje: do Czytaj!

15  Lipca  2000