ŁS  1995

Klaudiusz i Messalina

z Pikiera 15

          

Myślicie zapewne, że Robert Graves w swej monografii o cesarzu Klaudiuszu napisał wszystko co należało.  Otóż nie!  Nie napisał niczego!  A oto, co – Bóg wie, w jakim celu – pominął:

       

       W roku 795 A.U.C. w pałacu cesarskim boski Klaudiusz grał partię fix ze swoją małżonką – piękną, drobną, czarnowłosą Messaliną. Ponieważ senatorowie (co potwierdzają wszystkie źródła) zbyt płaszczyli się przed cesarzem, musiał wybierać kontrpartnerów spośród osób nisko urodzonych. W sytuacji „obie po rubikonie” przyszło rozdanie następujące:

       

 

 

Komendant Straży

 

 

Klaudiusz

1BA

 

2BA

3BA

 

pas

Messalina

x x

K x

A K D 10 x x x

D W 10

A W 10 x

10 x x

x x x

K x x

 

Wierny Narcyz

 

       

W tym momencie odwołano Cesarza do pilnej sprawy państwowej, tak że rozgrywka znalazła się w rękach Messaliny. Ucieszyła się wielce, bo jak dotąd nie udało jej się podłożyć Komendantowi.

Ten zaatakował w trefle (wist w najdłuższy kolor był jego główną umiejętnością). Narcyz wskoczył asem i – ku wielkiemu nieukontentowaniu Messaliny – odwrócił w trefle.

I jak tu się teraz podłożyć ?

       

   Messalina wymyśliła:  wyszła królem kier !  delikatnie manifestując rzekomą pomyłkę koloru i układając w duchu słowa przeprosin:

Och kochany, Klaudiuszku ! – jestem taka nieszczęśliwa i tak mi strasznie wstyd. Chciałam wyjść królem karo, ale – i to czerwone i to czerwone – a całą noc pracowałam przecież nad ustawą o monopolach.

        

Komendant wziął lewę asem i wyszedł blotką karo !

       

A Narcyz nie dodał do koloru !!

       

 

 

K

A D x

W x x x

x x x x x

 

 

 

x x

K x

A K D 10 x x

D W 10

 

A W 10 x

10 x x

x x x

K x x

 

 

 

D x x x x x

W x x x x

A x

Dokładnie to samo powtórzyło się
19 wieków później w Polsce.

    

Pierwodruk „Przegląd Brydżowy” 2-3/1995

 


 

Czytelnik ukrywający się pod pseudonimem „Stajmanofil” napisał do mnie:

       

Czcigodny Panie,

Pański niewątpliwy geniusz brydżowy nie oznacza, że ma Pan prawo pokpiwać sobie z nas – zwykłych brydżystów. Proszę wyjaśnić jak jest możliwe, by Messalina z ręką:

        

 

A W 10 x

10 x x

x x x

K x x

nie próbowała po otwarciu 1BA spytać się o starszą czwórkę odzywką 2§ według konwencji Staymana (jakkolwiek ona wtedy się nazywała).

     

Odpowiadam:

Już boski August zabronił stosowania wszelkich konwencji, a jego następca Tyberiusz rozkazał spalić wszystkie zwoje z opisami metod licytacyjnych sprzecznych z Rzymskim Treflem (nie mylić ze współczesnym systemem o tej samej nazwie).

Cesarz Klaudiusz miał zbyt wielkie poważanie dla swego Dziadka, by anulować te dekrety. Trzeba więc było czekać aż 19 wieków.

 


 

Dwóch Czytelników napisało o „podkładaniu się” w brydżu sportowym:

1 

Zdarzyło nam się kiedyś w rozgrywkach kadrowych, że przed ostatnią rundą (meczem 8-rozdaniowym) nasi dobrzy znajomi poprosili nas o podłożenie się. Niełatwo zrobić to na oczach wielu kibiców, ale najgorsze okazało się coś zupełnie innego:
W pierwszym rozdaniu postanowiłem przelicytować.
4ª okazało się jednak kontraktem optymalnym, bo... partner akurat postanowił niedolicytować. To samo zdarzyło się w rozdaniu drugim, z tym że zamieniliśmy się intencjami. Wiedzieliśmy już co się dzieje, ale  za późno już było na rozpisanie ról. W końcu jakimś cudem, w pocie czoła „wysterowaliśmy” wynik na maksymalną przegraną 0 : 20. Uff !

2

W klubowym turnieju par „na maksy” przeciwnik poprosił nas o trzy dobre zapisy, aby mógł zwyciężyć w wewnątrzklubowej punktacji długofalowej. Rozegraliśmy 3 rozdania normalnie, po czym ustaliliśmy odpowiednie rezultaty i wpisaliśmy je do protokółu.  Nasz przeciwnik (oczywiście dobry znajomy) okazał się jednak niesłychanie pazernym asekurantem i wymusił na nas rezultaty zbyt fantastyczne. Najadłem się potem niemało wstydu, bo indagowany nijak „nie mogłem” przypomnieć sobie, jakim cudem wzięto aż tyle lew. Ponadto skrzywdziłem porządnego człowieka, który spadł na drugie miejsce w długofalówce. A wszystko przez ulegnięcie namowie zachłannego chama. Nigdy więcej.

 

 

rozwinięcie w cykl: patrz Brydż Rzymski

 

 

Rozmaitości

 

Co nowego...

do Spisu

 

redakcja@pikier.com

© Pikier.com

brydż, brydz, bridge, brydż sportowy, brydz sportowy, bridge sportowy, Pikier, Sławiński, Slawinski, Łukasz Sławiński, Lukasz Slawinski,