Rozgrywający gra ze stołu Dziewiątkę; W bije Dyską i odwraca Trójką... Chwila namysłu i Walet bierze lewę (E dokłada Dziesiątkę). Na zagraną Ósemkę E nie podkłada Damy. Widzisz już pewne 10 lew; ze spokojem idziesz zatem do bufetu po Coca–Colę.

   W drodze analizujesz rozdanie i dochodzisz do wniosku, że rozgrywka była bardzo przezorna: jeżeli W ma cztery trefle w układzie 4144 bądź 4054, to S – dzięki eliminacji i wpustce – zmniejszy swoją wpadkę do zaledwie bez jednej bądź bez dwóch.

   Wracasz do stolika, grane jest już rozdanie następne, mimochodem spoglądasz na kontrolkę – w rozdaniu 8 w rubryce WE figuruje 50. Ze zdumieniem pytasz sąsiada – Co, zrobił fałszywy renons ?... – Skądże, po prostu nie szło – pada odpowiedź.

   Na bliższe wyjaśnienia musisz zaczekać do zakończenia tercji; tymczasem obliczasz przewidywaną stratę – w najlepszym przypadku 4 impy, raczej jednak 10.

   Mecz toczy się dalej. Wreszcie przerwa i podliczanie wyników; tłum kibiców nie pozwala popatrzeć dokładnie na kontrolkę z pokoju zamkniętego. W rozdaniu 8, które tak cię zbulwersowało, widzisz jednak wyraźnie 50 dla WE. – Co wam grali w ósmym ?  pytasz jednego z graczy – 4§ czy w © ?

– W ósmym ?... Udało nam się obalić 3BA – z uśmiechem odpowiada zawodnik.


Pikier 2002

Co się stało ?  Kto potrafi wyjaśnić tę zagadkę ?

Pikier w swoim czasie się nie spytał, a potem Autor wywędrował hen w daleki świat.

Pikier przypuszcza że Słońce założył iż Wieczór ma singla trefl, a takie prostactwo jak sprawdzenie tej hipotezy nie przystoi pierwszoligowcowi – na wysokim szczeblu walczy się o –50 zamiast –100, a nie o iluzoryczne +400.

 

 

Co nowego... 

do Brydża

Nie samym brydżem człowiek żyje:  do Czytaj!

30 4 2002

mailto Pikier

Pikier.com

brydż, brydz, bridge, brydż sportowy, brydz sportowy, bridge sportowy, Pikier, Sławiński, Slawinski, Łukasz Sławiński, Lukasz Slawinski,