Porady expertów

Oswald Jacoby przeszedł już do historii brydża. Jest on jednak nie tylko słynnym z wielu pięknych zagrań graczem, ale wyróżnia się niezwykłym wyczuciem rzeczywistości. Ta jego cecha sprawiła, że figuruje w wielu anegdotkach, z których szczególnie zabawną jest następująca:

   

Po zakończeniu jednego z wielkich turniejów ogólnoamerykańskich, który obfitował w wiele niesamowitych rozkładów, do Jacoby'ego podeszła starsza, dystyngowana dama. Wśród brydżystów znano ją z fanatycznego zainteresowania rozgrywką brydżową. Licytacja jej nie interesowała, natomiast chłonęła szczegóły każdej ciekawszej rozgrywki, rozmawiając na ten temat godzinami.

– Mistrzu – zwróciła się do Jacoby'ego – czy nie byłby Pan łaskaw objaśnić mnie, jak udało się Panu wygrać te niesamowite 4 na longerze karowym. Jak stwierdziłam, wszyscy to grali, ale nikt prócz Pana nie wygrał.

– To nie było tak bardzo trudne – odrzekł Jacoby, i starannie wyjaśnił mechanizm rozgrywki, szczegółowo opisując kolejność zagrań.

– Stokrotne dzięki drogi Mistrzu. Jest Pan niezwykle uprzejmym człowiekiem – pożegnała go starsza pani, mile połechtana uwagą jaką poświęcił jej tak słynny gracz.

    

Ku swemu wielkiemu zdziwieniu, dwa dni później otrzymała pocztą od Jacoby'ego rachunek na 20 dolarów za „konsultację techniczną”.

   Tego samego wieczoru na przyjęciu u przyjaciół ujrzała znajomego adwokata. Przy pierwszej sposobności opowiedziała mu z oburzeniem całe zdarzenie, zapytując jak w tym przypadku należy postąpić. Adwokat radził uregulować rachunek:

– Jacoby udzielając Pani wyjaśnień wykonywał swój zawód eksperta brydżowego i nie widać żadnego powodu, by miał Pani udzielić konsultacji bezpłatnej.

Niezupełnie przekonana nasza bohaterka zdecydowała się na uregulowanie rachunku, lecz zanim zdążyła wysłać czek, nadszedł od adwokata rachunek na 20 dolarów za „konsultację prawną”.

Kllka dni później spotkawszy adwokata powitała go słowami:

– Mamy dziś ładną pogodę, mecenasie. Ale chciałabym sprecyzować, że wyraziłam to w formie twierdzącej, a nie jako zapytanie o dzisiejszą pogodę.

 

S.B. w „Brydżu” 2–1961

  

 

Rozmaitości

Co nowego... 

do Spisu

Nie samym brydżem człowiek żyje:  do Czytaj!

brydż,brydz, bridge, bidding, brydż sportowy, brydz sportowy, bridge sportowy, licytacja, bidding, wist, Pikier, Łukasz, Lukasz, Sławiński, Slawinski, Łukasz Sławiński, Lukasz Slawinski, Czytaj, Czytaj!, piki, kiery, kara, trefle, pik, kier, karo, trefl, pas, atu, bez atu, kontra, rekontra

19 Grudnia 2000