Czas więc najwyższy przypomnieć rodzinę konwencji do której należy Wywołanie Kombinowane Zbigniewa Szuriga.

ŁS  1995

SKOSEM

z Pikiera 15

    

 

x

K D 10 9 x

A W 9 x

A 10 x

1©

 

2©

?

 

 

W Konkursie „Brydża” (4/1994) znalazłem taki oto prościutki problem z gry na maxy:

Kwestia pierwsza – czy należy inwitować końcówkę ?

Odpowiedź 2© nie jest ani półblokiem ani inwitem, ale odzywką o „siłowości” średniej – „Jeśli masz rękę modelową, to idzie równo 2© ". Model to 4 lewy w honorach w układzie 5332. W honorach mamy pół lewy nadwyżki, a w układzie mamy jedną lewę nadwyżki (albo wyrobi się blotka karo albo ją przebijemy). Oznacza to że idzie 3++© ! (++ oznacza pół).

Wyobrażanie sobie różnych rąk partnera jest tylko stratą czasu.

Po pierwsze – nie zdążymy wykonać tego dostatecznie sumiennie; po drugie – znajdziemy najprawdopodobniej tyle samo rąk z którymi przegramy 3©, co rąk z którymi 4© wygramy. Lepiej więc polegać na rachunku lew, z którego wynika oczywisty inwit.

     

Taka była decyzja 90% Czytelników; natomiast aż 60% Expertów spasowało. Expert Wojciech Siwiec powiedział: Na maksy nie inwituję końcówki w rozdaniu gdzie obie strony mogą coś wygrać. Wystarczy na ogół wziąć zapis. Trzymajmy go za słowo i kontynuujmy...

 

Kwestia druga – jak inwitować końcówkę ?

Skoro licytujemy naturalnie, to powinniśmy zalicytować kolor w którym jest największa nadwyżka (długość + koncentracja (honorów)). Dla Czytelników kara są wyraźnie lepsze od trefli; dla Expertów – odwrotnie! – wyraźnie lepszą odzywką są 3§.

    

Spuśćmy jednak zasłonę miłosierdzia, i stwierdźmy rzecz oczywistą:  najwierniejszy obraz naszej ręki uzyskałby partner, gdybyśmy mogli pokazać singletona pikowego. Służy do tego znana i prosta konwencja pn Wywołanie Kombinowane, lecz niestety – nie w konkursowym Wspólnym Języku ! Krzysztof Jassem (Kierownik Konkursu) wyraźnie powiada: Nie jestem zwolennikiem tej konwencji. Informację o singletonie wolę zachować do własnej wiadomości. I znowu trzymajmy go za słowo, bo w Systemie Konkursowym jest aż kilka pytań o singletona, a tzw Splinter jest dzieckiem szczególnie umiłowanym.

 

Czas więc najwyższy przypomnieć rodzinę konwencji do której należy Wywołanie Kombinowane Zbigniewa Szuriga.

*  *  *

W Wywołaniu Kombinowanym otwierający może pokazać zarówno kolor krótki jak i kolor długi. Singletona sygnalizuje się sztuczną odzywką 2ª (i pokazuje go „naturalnie” po automatycznych 2BA partnera), a kolor – odzywkami 2BA 3§ 3¨ (2BA pokazują piki).

 

Kolor długi nie musi być oczywiście dosłownie długi (może to być np silny tripleton). Zbigniew Szurig uważał, że powinien to być „kolor lukowy” (3–5 kart bez honoru lub z jednym różnym od króla), tzn wymagający uzupełnienia.

 

Dokładnie odwrotnie jest w konwencji Roberta Ewena – właśnie 2ª sygnalizują kolor, a 2BA 3§ 3¨ pokazują singletona.

Ponieważ obie konwencje różnią się nieistotnie, nasuwa się pytanie: kto był pierwszy? Szurig czy Ewen ?  Szurig był 2 lata starszy, a Wywołanie Kombinowane opublikował w roku 1964 („Brydż” 1/64).  W Oficjalnej Encyklopedii Brydża konwencja Ewena figuruje pod hasłem „Two–way game tries”, ale nie podano nic nt pierwszej publikacji (stała a denerwująca praktyka). A może Czytelnicy coś wiedzą ?

 

I wreszcie w Wyłączeniu Dwustronnym Wilhelma Boczara jest jak u Ewena, ale – 2ª nie wymuszają automatycznych 2BA, lecz są pytaniem o singletona !  Odpowiedzi 2BA 3§ 3¨ pokazują singletona, a 3© – brak.

Każdy z partnerów może więc pokazać krótkość, ale za to otwierający nie może pokazać koloru bocznego.

 

Wraz z pierwszą publikacją Wyłączenia Dwustronnego (1981, Pikier 5) podano w przypisku króciutką propozycję udoskonalenia tej konwencji, tak by otwierający mógł pokazać również swój kolor boczny:

Modyfikacja jest bardzo prosta: bez singla odpowiadający licytuje nie 3©, ale 2BA, które – jest jednocześnie pytaniem o kolor lukowy.

Jedyną wadą jest to, że pytając się o singla otwierający  m u s i   mieć jakiś kolor lukowy, ale prawdą jest również to, że jakiś tam kolor lukowy zawsze się znajdzie.

     

Propozycja ta nosi nazwę SKOS (Singleton–KOncentracja–Singleton), i jest wręcz zdumiewające, że od 14 lat nie dostrzegają jej nasi popularyzatorzy i teoretycy.

Dlaczego ?!

??  Pierwodruk .„Przegląd brydżowy” 1996  

 

Co nowego...

  do Brydża

Nie samym brydżem człowiek żyje:  do Czytaj!

brydż, brydż, brydż, brydż, brydż, brydz, brydz, brydz, brydz, bridge, bridge, bridge, bridge, bidding, brydż sportowy, brydz sportowy, bridge sportowy, wist, Pikier, Łukasz, Lukasz, Sławiński, Slawinski, Łukasz Sławiński, Lukasz Slawinski, Czytaj, Czytaj!, piki, kiery, kara, trefle, pik, kier, karo, trefl, pas, atu, bez atu, kontra, rekontra

3 Września 2000

 

Z Kolekcji Jana Eryka Larssona:

The Romex system is known for its invitational bids, for example, after 1H-2H, when the relay is a puppet to showing a negative invitation, (short suit), while a new suit shows a positive invitation.