Ostatni (?) Mohikanin

7 Lutego 2003

To jest nieco skrócony i przeredagowany list Czytelnika.  

Komentarze Pikiera są w kolorze szaroniebieskim.  

Czytając w Pikierze o wojnach systemowych przypomniałem sobie, że pewną odmianę otwarć typu Szalone Dwa stosowała młodzieżowa reprezentacja Szwecji. Nie pamiętam gdzie to przeczytałem –  ale może ktoś z Czytelników Pikiera też to widział i pamięta gdzie.
Odzywki typu ,Szalone Dwa były połączone w zgrabny system otwarć – z pasem oznaczającym siłę 8–12 w układzie praktycznie dowolnym. Nie pamiętam dokładnie innych ustaleń systemu, ale nie są one tutaj istotne. Jedna z prostszych możliwości może wyglądać następująco:

PAS

=

8 – 12, układ dowolny

Ten naturalny i agresywny system ma wiele przyjemnych własności, zwłaszcza przy licytacji na 3–4 ręku (przykładowy system odpowiedzi po 2 pasach zamieszczam w dalszej części listu).

1K

=

13–18, 4+

1BA

=

Wiedeńskie (19+ )

2K

=

Szalone Dwa (0–7), ale z 4+

Takiego pasa jeszcze nie było. Oczywiście dalsza licytacja będzie łatwiejsza niż po zwykłym.

Dla tych, którzy chcą zwiększyć bezpieczeństwo otwarć Szalone Dwa proponuję pewną odmianę:

PAS

=

8 – 12, układ dowolny

 

1K

=

0–7, kolor najkrótszy, fity 3+ w pozostałych  ALBO  naturalne: 13–18, 4+

1BA

=

Wiedeńskie (19+ )

2K

=

Szalone Dwa ale na longerze 5+, ręka niezrównoważona

System jest ,,prawie naturalny" , a zarazem tak nietypowy, że sprawia spore problemy przeciwnikom. Oba warianty otwarcia 1K są wzajemnie przeciwstawne, aby łatwiej było je rozróżnić w przypadku interwencji przeciwnika.

Takiej alternatywności też dotąd nie było. Wygląda sensownie, ale może okazać się mało wydolna.

Ponieważ słaby wariant otwarcia 1K zapewnia fity w pozostałych kolorach, więc odpowiadający może licytować zupełnie naturalnie z bilansu – nawet skaczące odpowiedzi nie forsują, dopuszczalne są kontrakty na 7 atutach.
Po tym otwarciu odpowiedzi OneOverOne i TwoOverOne bez interwencji przeciwnika, licytujemy do wariantu naturalnego (po interwencji przeciwnika tylko OneOverOne), a skoki licytujemy zawsze do wariantu słabego (średnio 5 i fit 3+). W drugim okrążeniu otwierający wyjaśnia jaki miał wariant otwarcia i dalsza licytacja toczy się zupełnie naturalnie.
Po słabym otwarciu 1 Kolor często zyskujemy tempo licytacyjne. Przeciwnicy w pierwszym okrążeniu licytacji często nie wiedzą co ma otwierający i nie znają siły naszych połączonych rąk. Czasem po naszej licytacji przeciwnicy zgubią kolor do gry i nie wylicytują optymalnego kontraktu, zwłaszcza jeśli ich uzgodnionym kolorem jest kolor naszego otwarcia.

Największe plusy zyskujemy jednak w licytacji po 2 pasach, bo wiemy , że partner ma zlimitowaną rękę w granicach 8–12. Jedno z możliwych rozwiązań licytacji na 3 lub 4 ręku może być następujące:

pas

=

0–9, brak ręki na 2K

Otwarcia te są one proste, naturalne i agresywne, a zarazem bezpieczne! Możemy po nich licytować zupełnie naturalnie – nie musimy stosować żadnych sztucznych konwencji dla rąk podlimitowych.

1K

=

od 10, naturalne na 4+

1BA

=

10–12, naturalne

2K

=

0–9, naturalne na longerze 5+

2BA

=

z bilansu (do 8 u partnera)

Oczywiście tyle zalet nie pojawiło się bez ukrytych wad !

Słabym punktem systemu jest np sekwencja:  1 Kolor – pas –  1 BA:
Przy składzie 4333 z 4 w kolorze otwarcia odpowiadający musi tak licytować nawet z siłą do 18 ! Nie ma przecież bocznej 4 na odpowiedź OneOverOne lub TwoOverOne, a jest zbyt słaby na skok 2
BA. Na szczęście, silne zrównoważone ręce u obu partnerów z uzgodnionym kolorem otwarcia zdarzają się na tyle rzadko, że straty spowodowane niedolicytowaniem końcówki są niewielkie.

W przypadku licytacji dwustronnej najczęściej uda się nam odgadnąć wariant otwarcia partnera, bilansując ręce przeciwników. Ale i tu możliwe są przypadki kiedy zostaniemy przez nich zablokowani.

Oba opisane systemy mają swoje wady i zalety, ale licytacja nimi jest naprawdę ciekawa i sprawia duże trudności przeciwnikom preferującym licytację „naukową”. Oczywiście żaden system nie będzie za nas wygrywał – o zwycięstwie w brydżu decydują przede wszystkim umiejętności. Myślę, że główna zaleta tego typu systemów ma charakter psychologiczny. Nawet jeśli przeciwnicy w końcu uzgodnią jak z nami grać, to nasza licytacja stawia ich w nietypowych sytuacjach. Nie wszyscy potrafią wtedy zachować zdrowy rozsądek i zimną krew!

Z poważaniem

Andrzej Pluta  ..  startował w Mistrzostwach Polski Służby Więziennej 2003


Dlaczego zatytułowaliśmy to „Ostatni (?) Mohikanin” ?

Jest bowiem możliwe, że jest to już ostatnia propozycja systemu niezwykłego (patrz Ostatnie Zakazy ).

Odtąd będą się pojawiać tylko nieustające usprawnienia Wilkosza, Magistra,... itp nudziarstwa.

 

do Wojen Systemowych

Co nowego... 

do Spisu

Nie samym brydżem człowiek żyje:  do Czytaj!

7 Lutego 2003

mailto Pikier

© Pikier.com

brydż, brydz, bridge, brydż sportowy, brydz sportowy, bridge sportowy, Pikier, Sławiński, Slawinski, Łukasz Sławiński, Lukasz Slawinski,