Mój partner na E nie spasował ze względu na posiadanie Waleta Kierowego (nie, nie gramy taką dziwną konwencją, gramy systemem słabych otwarćâ ). Figura ta odegrała zresztą w tym rozdaniu swoją rolę. Moje 1¨ to oczywiście negatâ.

Dalsza licytacja nie wymaga komentarza.

    

Wistując praktycznie w ciemno zagrałem Dwójkę Trefl – wist spod Asa gdy większość siły przeciwnika ukaże się w dziadku nie powinien być zły, a zważywszy że stosowaliśmy wist odmienny, Dwójka niosła wyśmienitą informację ilościowąâ.

Partner wziął Damą i odwrócił Czwórką. Mimo okazanej w ten sposób preferencji dla karâ, zagrałem Waleta – jeśli Dziesiątkę ma partner, nie będzie miał powodów by wbijać się Asem, ale jeśli ma ją rozgrywający, niech trafia. I rzeczywiście – Król został zabity Asem, przebitka treflowa, Trójka zabita Waletem i Damą, wreszcie Szóstka, Dziesiątka i Dama:

72

9543

7

5

A 10

K82

8

9

W

A1084

10

Rozgrywający, który po operacji treflowej kręcił z niezadowoleniem głową, operację pikową przyjął już ze spokojem, wykazując tym łatwość przystosowywania się do niekorzystnych warunków środowiska.

 

Do zagranej teraz Siódemki podyktował z dziadka Króla:

As i odwrót w karo przebite Szóstką i nadbite Dziewiątką.

Wyszedłem teraz pikiem do Dziewiątki i partner
zagrał kolejne
karo.

    

8

KD876

6

S uznał teraz, że jego dotychczasowe nieszczęścia wzięły się z faktu, iż inicjatywa leżała w naszych rękach. By ją przejąć wbił się więc Królem. Dodałem do tej lewy Dwójkę, po części dlatego że nie sądziłem by moje atuty mogły mi się jeszcze na coś przydać, po części by zasugerować że mam same kiery. Pamiętałem bowiem, że partner wstępnie spasował, a ujawnił dotychczas tylko 12 miltonów, jego singleton musiał więc być dość interesujący. Stan psychiczny rozgrywającego nie pozwolił mu na przeprowadzenie identycznego rozumowania, toteż w 3-kartowej końcówce popełnił on jedyny w tym rozdaniu wyraźny błąd, impasując nieudanie Waleta atu.   

S podjął przy zapisywaniu jeszcze ostatnią, desperacką próbę wygrania rozdania:

Nie w tej rubryce, proszę pana, nie w tej rubryce. Niech pan pisze te 900!

Nic pan w tym rozdaniu nie może trafić!

Czytelników którzy w ankiecie „Brydża” domagali się słownika angielskiego dla brydżystów, informuję że zapis uzyskany w tym rozdaniu przez parę NS po angielsku nazywa się „cold bottom”, co tłumaczy się jako „śmierdzące jajo”. Nie jest to co prawda tłumaczenie dosłowne, ale z tłumaczeniami jest jak z kobietami – wierne najczęściej są brzydkieâ.

Ta ostatnia uwaga głupio mi się wymsknęła. Jeśliby miała ona urazić choćby jedną z czytających to Pań, nigdy bym sobie tego nie darował. Na wszelki wypadek opowiem więc, jak kobieta potrafi być wierna (raz powziętemu postanowieniu).

âââ

 

 

 

 

 

 

 

pas

 

W najbardziej typowych Systemach Słabych Otwarć „otwarcie” PAS oznacza dowolną rękę zawierającą conajmniej 13 miltonów ( A=4 K=3 D=2 W=1 ). Stwierdzenie „E nie spasował” jest tu oczywiście żartobliwe – podkreśla fakt że ten PAS jest w gruncie rzeczy otwarciem, choć formalnie nie jest niczym odmiennym od zwykłego pasa.

Należy jeszcze dodać, że dla graczy liczących miltony bardziej elastycznie (coprawda jest ich niewielu) Walet nie jest decydujący, ponieważ za AD109 liczą nie 6 miltonów lecz 7 !

(a oprócz tego w ręce E jest D109),

powrót                                                                                                         [ przypisek Pikiera ]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

negat

 

W wielu systemach odpowiedź 1¨ na otwarcia 1§ jest odzywką negatywną – negatem – oznaczającym dowolną rękę słabą, o sile 0–7 miltonów (bądź podobnej).

W Systemach Słabych Otwarć z taką ręką otwiera się 1¨ od razu ! i również otwiera się tak po Silnym Pasie partnera (choć wówczas najczęściej z siła obniżoną = 0–5).

powrót                                                                                                         [ przypisek Pikiera ]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

odmiennie

 

Wist Odmienny to pewien (stosowany niemal wyłącznie tylko przez polskich turniejowców) kompilacyjny system sygnałów wyjść i sygnałów wistowych. M.inn. mając tylko dwie blotki w kolorze, wychodzi się (bądź dodaje) niższą. Stąd żartobliwa uwagą, że wyjście Dwójką pokazało posiadanie dwóch kart w treflach (żartobliwa – bo spod drugiego Asa zazwyczaj nie wychodzi się wogóle, a zwłaszcza „w ciemno” (jeśli już, to w Asa)).

powrót                                                                                                         [ przypisek Pikiera ]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

preferencji

 

Powszechnie stosuje się następujące wskazywanie partnerowi w który kolor warto zagrać:

„Im niższą blotką się zagrywa – tym niższy kolor pokazuję się jako wart zagrania”.

Skoro E wyszedł niskim treflemCzwórką – wskazał więc, że warto by W zagrał w niższy kolor, czyli w kara.

powrót                                                                                                          [ przypisek Pikiera ]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

brzydkie

 

 

Teza bardzo wątpliwa!

Połowa doświadczonych ludzi twierdzi, że jest wręcz odwrotnie!

Im brzydsza, tym bardziej poszukuje świadectw swojej atrakcyjności.

powrót                                                                                                         [ przypisek Pikiera ]