Najkrótsza Historia Żydów

 

40 lat szli Żydzi do ziemi obiecanej przez Jehowę, choć można było dojść przez 4 miesiące. Wałkonili się, kłócili się...  a wszystko to przez brak silnej wiary w Jehowę. Starcy umierali, dzieci się rodziły i dorastały. Aż w końcu doszli...

 

Zaczęli od miasta Jeryho – wyrżnęli w pień ludność (jedną rodzinę oszczędzili), wszystko spalili i przeklęli zgliszcza iżby nikt nigdy nie odbudował. To samo zrobili wielu wielu innych miastom... wreszcie kraj zdobyli (–1300). Jehowa im pomagał. Spełnił obietnicę.

Rozpatrywane jest to przez wielu nieŻydów do dzisiaj. Niektórzy uważają że „Żydzi byli wyposażeni w dar Ducha Świętego” 

 

Mijały wieki. Państwo Żydów trwało. Około –900 stolicą została Jerozolima z której panował król Salomon. Ale nie było łatwo – trzeba była zwalczać pozostałości tubylców i odpierać najazdy wrogów. Zdarzały się bohaterstwa.

Około –600 napadli Asyryczycy i oblężali Betulię. Niejaka Judyta poszła cichcem do ich wodza oznajmiając że zdradza swoich. Była niezwykle piękna, wymowna i śpiewna. Spędzila z nim 3 miłosne noce, gdy zasnął ucięła mu głowę i wróciła. Kiedy Asyryjczom pokazano głowę z murów, tak się przerazili że uciekli.

Ten czyn jest wspominany i sławiony. Malarze europejscy malowali, skomponowano operę, a i Kościół go poważa.

 

Niestety... pojawili się Rzymianie. Podbili Żydów i kraj stał się rzymską prowincją rządzoną przez namiestnika. Na szczęście nie byli zbyt okrutni – wprawdzie wycinali opornych, ale pozwalali żyć po swojemu – byle tylko był posłuch i płacono im podatki. Niemniej było to nieznośne.

Aż nadszedł rok ZERO, minął i ...

                                                                  Ciąg dalszy  jehowa3.htm