ŁS

 

Gra w Roszczenia

 

1 V 2007

„Fast claim – nice game” [ szybkie skrócenie (rozgrywki) – miła gra ]

Takie porzekadło ukułem na użytek gry na BBO. Niestety, nie wszyscy skracają dostatecznie wcześ­niej. Niektórzy nie oswoili się jeszcze z korzystaniem z przycisku „Claim”; inni mają za mało wpra­wy, aby dostrzec że wynik rozgrywki jest już zdeterminowany; a wreszcie zdarzają się wybitnie uparci (”A nuż wistujący zrobi misklik albo przyjdzie na niego chwila kompletnego zaćmienia”) – ci nie tylko grają do samego końca, ale także odrzucają („Reject”) najbardziej oczywiste „Claimy”.

Gracze wysokiego kalibru na ogół skracają grę dostatecznie wcześnie (niekiedy tak wcześniej, że za­piera to dech w piersiach), a jeśli przytrafi im się nieuzasadniony „Reject” natychmiast skwapliwie przepraszają. Widzieć jak najszybciej ‘co się dzieje’ to kwestia ambicji.

Zaraziłem się tą ambicją i staram się skracać rozgrywkę jak najwcześniej (tylko rozgrywkę, bo rosz­czenie wistanta jest niewidoczne dla partnera). Jeśli trafię na uparciucha, to po drugim nieuzasad­nionym „Claimie” wykonuję pokazową „przegrywkę” – tzn w spo­sób widoczny oddaję nadprogra­mową lewę (a niech się cieszą, że nie udało mi się ich „nabrać”).

Raz jednak kompletnie się skompromitowałem. WC (World Class) zrobił „Claim” w połowie rozgrywki mając dwustronny impas Damy w pikach. Wprawdzie z licytacji powinien tę Damę trafić (WC!), ale coś mnie podkusiło, aby zrobić (obraźliwy – sic!) „Reject”, po czym okazało się, że nie WC jest na wyjściu, lecz mój partner – więc nie trzeba niczego trafiać. WC bardzo się zirytował, nazwał mojego partnera ślepą myszą”, i po akceptacji „Claimu” odszedł od stołu. Zrobiło się bardzo nieprzyjemnie – nie z po­wodu irytacji WC, lecz z powodu nieuzasadnionego „Rejectu”, który przypiasno mojemu partnerowi. Musiałem gęsto tłumaczyć się z pomyłki i z... braku zaufania.

Wczesne skracanie jest tak przyjemne, że warto by zachęcać do niego bodźcem punktowym; np:

za udany „Claim” –  1 imp premii (albo tyle co za nieudaną kontrę)

za nieudany „Reject” – 1 imp kary (oczywiście oprócz ww premii)

Punktowanie w impach umożliwiłoby stosowanie tego na BBO (na zasadzie „porozumienia stron”).

Przy okazji: Nie od rzeczy byłoby wprowadzenie 1 impa opłaty dyscyplinującej za UNDO.

Tak prosta punktacja zapobiegnie jednak tylko przekornym „Rejectom”, bowiem „Claim” można bę­dzie wykonać kiedykolwiek – choćby w ostatniej lewie! Należy więc punktować wg zasady: „Im wcze­ś­niejszy Claim, tym większa premia”; np tak:

za udany „Claim” –  pół impa premii za każdą lewę „zaclaimowaną”

za nieudany „Claim” –  3 impy kary za każdą lewę której zabrakło

za nieudany „Reject” – 3 impy kary (oraz po 3 impy kary za każdą „nadróbkę”)

Teraz „Claim” będzie stanie się bardzo istotnym elementem gry !

Nie dość że trzeba będzie skracać w sytuacjach oczywistych, to będzie się to opłacać także w sytu­acjach niejasnych. Np po pierwszym wiście deklaracja „Wezmę 10 lew na te 4 kiery” da dodatkowe 5 impów zysku w razie powodzenia, przy grożących dodatkowych 3 impach straty w razie wpadki.

Gwoli dokładności:

Ponieważ „Claim” można zrobić także w trakcie lewy, punktacja powinna zależeć od ilości kart które pozostały jeszcze do zgrania ( 0,1,...,8, 9, 10,..., 52 ! ).

Jednak możność robienia „Claimu” w trakcie lewy budzi pewne wątpliwości, co zilustruję przygodą jaką miałem na BBO:

Rozgrywający w 5-kartowej końcówce miał AD9xx do K10x w stole. Zagrał blotkę z ręki i po dołożeniu przeze mnie blotki zrobił „Claim” na resztę lew. Miałem W98x, więc zaskoczony „zaniemówiłem” na chwilę. Rozgrywający czym prędzej anulował „Claim” i postawił 10 ze stołu.

Zapewne podobny „numer” można „wyciąć” także nie w trakcie lewy – proszę o przykłady.

W sumie cały ten pomysł budzi wielkie wątpliwości. Wygląda to po prostu na „uhazardowienie” gry poprzez podwyższanie stawki w jej trakcie (nb rekontra też jest takim podwyższaniem). Chyba niepo­trzebnie zacząłem o tym pisać. No, ale skoro zacząłem...

 

Innowacje

do  Co nowego...

do Spisu

1 Maja 2007

redakcja@pikier.com

© Pikier.com

brydż, brydz, bridge, brydż sportowy, brydz sportowy, bridge sportowy, Pikier, Sławiński, Slawinski, Łukasz Sławiński, Lukasz Slawinski,

 

A zrzekanie się lew ?