Bilans 4♥ po 3BA   (uwaga – w naturalnej 3♠ nie przyrzeka fitu kier ani nie uzgadnia kierów – po prostu forsuje)

6++ LH w ręku (w tym wliczono + za topy, tj Lewy Górne) – to było łatwe, ale co ma partner?

2♥ jest nieforsujące i ma siłowość 50% (tak jest chyba w naturalnej, bo niby dlaczego ma być inaczej):

Zatem partner musi mieć 4 lewy (by było 8 do naszej średniej = 4), a ponieważ longer 5 daje mu 1++ LB, musi nieć 2++ LH.

Poniewaź nasze 4♥ma siłowość 75%, musimy założyć że ma pół lewy mniej, czyli 2 LH.

Sumujemy wszystko:  (6++ LH nasze) + (2 LB partnera) + (2 LH partnera) = 10++ lew.

Oczywiście są jeszcze jakieś przebitki (LP) w pikach tu widać że są 2, ale przecież przeciwnicy uzgadniali je z bardzo mała siłą łączną, więc bardzo prawdopodobne że partner ma tylko 2 piki... no to weźmy krakowskim targiem 1++ LP w pikach.

I wreszcie pamiętajmy że partner ma trzymanie w pikach. Jeśli nie jest to As, to całość się kompletnie marnuje, a przecież może to być jedna lewa. Co więc począć?  Nie pozostaje więć nic innego, jak odjąć za to krakowskim targiem pół lewy.

Tak więc doszliśmy do tego, że po 3BA mieliśmy lew 11, czyli bilans na odzywkę 5.

 

Bilans Eosa po 4♥partnera.

Ma 3– LH  (bo każde 109 przy honorze warte jest ćwiartkę), a ponieważ 4♥jako 75% celowało do 2 LH, ma więc 3 ćwiartki nadwyżki.

Do tego doszły 2 przebitki pik – wprawdzie partner z pewnością na przebitki liczy, ale przecież nie ma pewności że są aż 2.

RAZEM  Eos ma pełną lewę nadwyżki.

 

A teraz trochę domyślanctwa...

Każdy miał lewę więcej, ale żaden nie raczył jej wyprzedać. Dlaczego?

Prawdopodobnie stąd iż od 4♥do 6♥są 2 lewy, przez co cel wydaje się dość odległy, i zaczyna się myśleć asekurancko – a nuż te 5♥ okaże się nieidące? Zauważmy przecież gdy by licytacja było o poziom wyżej, to żaden z nich nie miałby raczej wątpliwości by ją popchnąć.

Zatem „bez drobnych oszczędności asekuracyjnych” – bo inaczej wszelkie inwitowanie zbyt ryzykowne się stanie. Jeśli bilans jest przepro­wadzony solidnie, to nie należy myśleć o jego zawodności – więcej wiary w bilans: czasem zawiedzie, ale nic to.

  

do Konsultacji

Telimena

do  Co nowego... 

do Spisu

Nie samym brydżem człowiek żyje – do Czytaj!