Skoro panujące obyczaje zabrały Panu dwie wygodne odzywki naturalne, to należało poszukać trzeciej...

Łatwo zauważyć że mogło to być tylko 2♥ , ale zapewne miał Pan wątpliwości, które postaram się odtworzyć:

Pierwszą może być obawa przed licytowaniem 2♥ z tak niedługim kolorem. Skoro 2♦ oznacza długie kara, to i w kierach jest krócej niż zwykle, a zatem 2♥ pownny być na kolorze dłuższym niż 1♥ po 1♦. To oczywiście prawda, ale przecież miał Pan pokrycie bilansowe aż do 5BA, zatem zdążyłby Pan „wybić partnerowi z głowy” upieranie się przy kierach. Albo bardziej „naukowo” –  niemodelowość w kierach była, ale nie tak duża, aby zmniejszyć ilość Lew Modelowych poniżej zabezpieczającego wymogu.

Drugą może być obawa że partner na 2♥ spasuje. Obawa ta jest niewielka, bo jako tako oblatany gracz powinien choćby z doświadczenia mieć wbitą w głowę regułę „nowy kolor forsuje”. Jednak faktem jest że sam widziałem na BBO takiego pasa. Co więc robić? Mam! – zalicytować 3, bo przeskoku to już na pewno nie wypasuje. Czy mamy na to rezerwę bezpieczeństwa? Tak – bo możemy licytować do 5BA. Zatem 3 jest najbezpieczniejsze.

Po 3 partner powinien zalicytować 4♣:

– bo ma w nich nadwyżkę (NB za 109 przy Asie należy doliczać ćwierć lewy)

– bo ma nadwyżkę ogólną; blok  wymaga 5 lew (Esperanto = 3), a ma  aż 6– (z 109 w karach może śmiało liczyć za nie pełne 3 forty) –  a wia­domo że „nowy kolor jest sugestią siły” (tylko sugestią, więc dużo więcej nie obiecuje – powiedzmy że tylko ćwiartkę).

Teraz Pan oczywiście 5BA, a on widząc że ma 3 ćwiartki nadwyżki oczywiście nie spasuje.

Z tak ładnymi karami raczej powinien je zgłosić, ale i tak skończy się na 6BA.

 

Sprawdźmy jeszcze czy zagranie szlemika z Pańskiej ręki było w widne karty opłacalne:

Szansa na 6 lew w karach wynosi tak na oko z 80%, i do tego musi się jeszcze udać jeden z dwóch impasów (co zdarza się 3 razy na 4) – zatem szansa szlemika wynosi ca 60%.  Więc OK – bo szlemika (czy na impy czy na maxy) opłaca się licytować od 50%

 

Konsultacje

Co nowego... 

do Spisu

 

mailto Pikier

© Pikier.com

brydż, brydz, bridge, brydż sportowy, brydz sportowy, bridge sportowy, Pikier, Sławiński, Slawinski, Łukasz Sławiński, Lukasz Slawinski,