KONSULTACJA

A jednak Obliczanie SIły KArty !

5 X 2002

Skoro w licytacji najważniejsza jest, jak pan to nazywa, OSIKA. to dlaczego czołowi gracze w ogóle nie obliczają siły karty ? Proszę znaleźć jakiś nowy, silniejszy argument za OSiKĄ.

W „Planecie małp”  Pierra Boulle’a (uwaga; w filmie jest tylko sensacyjna otoczka) ludzie degenerują się, a ich cywilizację i kulturę przejmują małpy. Przez 10 tysięcy lat małpy są nietwórcze – po prostu naśladują ludzi – „małpują” – co jak się okazuje wystarczyło do przejęcia i podtrzymywania dorobku ludzkości. Podobnie jest w brydżu – po rozegraniu 10 tysięcy rozdań można całkiem nieźle oceniać siłę karty na zasadzie „małpowana” rozdań rozegranych wcześniej. Tę samą skuteczność można osiągnąć znacznie szybciej – np po 200 rozdaniach – o ile nauczymy się siłę karty obliczać. Niby jest to oczywiste, ale leniwa i tępa małpa uparcie broni się przed odrobiną wysiłku umysłowego, i trzeba  kilku lat „nudnej” nauki szkolnej, by w końcu pogodziła się z tym, że „delta = b kwadrat mniej 4ac”.

Kilka lat temu pewien człowiek (nie z „Planety małp”, lecz z Ziemi) spostrzegł się, że komputery są już dostatecznie szybkie, by mogły znajdować obustronnie optymalną rozgrywkę–wist w widne karty. Tak powstał program GiB, który z czasem „nauczył się” licytować i dziś jest najlepszym programem brydżowym na świecie.

Jego dobra licytacja nie jest skutkiem konwencji, gadżetów itp, lecz komputerowej OSIKI !  Po prostu losuje ileśtam możliwych rozłożeń pozostałych kart i liczy – zakładając że wszyscy czterej gracze widzą wylosowany rozkład ! – co można z nimi ugrać. Przy wielu próbach wynik jest (oczywiście) bardzo bliski temu co można by ustalić drogą znacznie trudniejszych kalkulacji dla rąk zakrytych.

Chyba to dobitnie świadczy o tym że obliczanie siły karty jest najważniejsze !

Małpa nigdy nie osiągnie szybkości komputerowej. Jeśli więc chce nauczyć się dobrze ilicytować, ma dwa wyjścia: 1) grać przynajmniej 20 lat (jak większość czołowych graczy), 2) uczłowieczyć się.

 

Tak dla informacji – zrobienie powyższego zajęło pół godziny. 

Konsultacje

Zamówienia

Co nowego...

do Spisu

Nie samym brydżem człowiek żyje:  do Czytaj!

5 Października 2002

mailto Pikier

© Pikier.com

brydż, brydz, bridge, brydż sportowy, brydz sportowy, bridge sportowy, Pikier, Sławiński, Slawinski, Łukasz Sławiński, Lukasz Slawinski,