KONSULTACJA

Jak łatwo porównać szanse

17 II 2003

Proszę pokazać, jak mogę – podczas gry ! – łatwo porównać szanse w poniższym dylemacie:

AK92

 

D75

 

A

 

4

 

3

 

5

 

 

2

 

6

 

10

 

D

 

 

?

 

8

 

 

 

7

 

i teraz mają już tylko Waleta !

 

Czy zagrać na impas, czy górą ?

Najprościej i najpraktyczniej zaczynać od psychologicznej oceny zrzutek przeciwników – Jak starali by się zrzucać w każdym z dwóch możliwych podziałów:

W864

 

103

864

 

W103

Zrzutki Wieczora były bez znaczenia. W obu przypadkach miał on tyle samo możliwych kombinacji zrzutkowych, i nie widać powodu, by którąkolwiek z nich miał uprzywilejowywać.

Natomiast Eos w przypadku drugim mógł zrzucić nie 10 lecz Waleta !

Jeśli Eos ma nieco ogrania i żywi poczucie wyższości nad nami (najczęstszy przypadek!), to niemal na pewno zrzuciłby Waleta, bo w jego mniemaniu byłaby to chytra sugestia, że już nic więcej w tym kolorze nie ma (no bo skoro zrzucił tak wysoką kartę...). Ponadto Walet bardziej rzuca się w oczy, co zmniejsza szansę, iż Słońce zagra górą tylko z powodu prozaicznego zaspania – niezwrócenia uwagi na możliwość impasu. WNIOSEK:  Eos prawie na pewno nie ma Waleta !

Z osobistego doświadczenia Pikiera wynika, że ta naiwna strategia (zdradzająca kompletnie układ!) stosowana jest niemal powszechnie – często nawet wówczas, gdy Eos uważa Słońce za mistrza !

Na tym można w praktyce zakończyć analizę !! ale na wszelki rzadki wypadek rozważmy, co będzie, jeśli Eos jest mistrzem i ocenia Słońce jako mistrza. Wówczas nie bawi się w żadną „chytrość” (bo obaj są równie „chytrzy”), lecz po prostu zrzuca losowo – 10 albo W (jednakowo często).

Jednak w tym przypadku szansa W103 maleje dwukrotnie (bo nie zrzucił 10, a mógł), zatem Słońce też powinien impasować – chyba że szansa wytasowania W103 była aż ponad dwukrotnie większa !?

Jednak tak nie jest, bowiem kiedy u przeciwników pozostała tylko jedna nieujawniona karta w kolorze, zachodzi ten szczęśliwie prosty przypadek, że może być równie dobrze z lewej co z prawej – szanse wytasowania są w przybliżeniu równe.

Tak naprawdę szansa na brakującą kartę z prwej jest odrobinę większa (patrz Zasada Szufladkowa – w tym przypadku stosunek szans = 11:10, plus niemal niemożliwe do oceny zaburzenia wynikające z przebiegu dotychczasowej rozgrywki).

Czy jest sytuacja kiedy należy zagrać górą ?

Tylko wtedy kiedy Eos jest bardzo początkującym graczem i najprawdopodobniej nie przychodzi mu do głowy, by dodawać karty inaczej niż od najniższej. Wówczas szansa na W103 nie ulega zmianie, a zatem jest odrobinę większa.

Lektura wyjaśniająca:  Szansologia

 

Konsultacje

Szansologia

Co nowego...

do Spisu

Nie samym brydżem człowiek żyje:  do Czytaj!

17 Lutego 2003

mailto Pikier

© Pikier.com

brydż, brydz, bridge, brydż sportowy, brydz sportowy, bridge sportowy, Pikier, Sławiński, Slawinski, Łukasz Sławiński, Lukasz Slawinski,