Laputa

Laputańczycy mieli o sobie bardzo wysokie mniemanie, a tymczasem...

       

A jednak następuje zmiana lidera – oto Największy Kretynizm Wszechczasów:

Dlaczego z ręką

ADWxx

xx

xxx

KWx

po otwarciu 1♥ należy wejść 1♠?

 

     Na to pytanie padła odpowiedź:

      Bo 1♠ wygramy

 

5 IX 2018

Tym kretynizmem jest nazwanie tej odpowiedzi przez Arcymistrza „głupotą jakiej dawno nie czytałem” 

 

Medal „Za Największą Głupotę Brydżową Wszechczasów” przyznaję ostatecznie poniższemu:

Parom stosującym systemy Zielone i Niebieskie dla przygotowania ustaleń w obronie przeciw systemom Żółtym, zezwala się na zmianę ich systemów, włącznie ze zmianą odzywek otwierających licytację. Parom stosującym systemy Żółte nie zezwala się na zmianę odzywek otwierających.  [ z tzw Polityki Systemowej ]

 

23 VII 2018

Zatem, jeśli w systemie otwieramy ze strefą 0-11 i jestem na drugim ręku, to przeciwnikom wolno umówić się że ich pierwszoręczny pas będzie wciągający (np 13+ albo 16+ albo wreszcie dwuznaczny), a nam wówczas nie wolno się z naszych otwarć wycofać!!  Wymyślił to prawie 20 lat temu Komitet Systemowy Światowej Federacji Brydża - grono składające się z 10 bardzo uznanych osobistości (lista pod ../pamflety/above/index.htm).

 

 

"Uprawianie sportu - brydż sportowy jest dobrowolne"

Ze Statutu PZBS trwającego od 30 IX 2012 (par 9 p 2) 

 

28 III 2016

 

 

 „Wspólny Język to bardzo dobry system do nauczania,

 bo szybko można przekazać sztukę bilansowania”

 

29 VII 2012

 

 

Najgłupszy System w dziejach brydża

 

26 VI 2012

1t = 12+ różne

1k 1k 1p = 15–16 naturalne kolor 6+

1ba = 12–14 bezatutowe

2 w kolor = 6–11 naturalne kolor 6+

2ba = 12–14  oba młodsze 54+

Robert H.Lea 1965  http:/www.bridgeguys.com/Conventions/LeaSystem.html 

 

AAA 

8 VI 2012

Dzięki aktywności nowego członka Prezydium p. Radosława Kiełbasińskiego ruszyła z miejsca sprawa uznania przez EBL i WBF systemu Polski Trefl, w tym konwencji 2 Karo Wilkosza, za system naturalny.
”Świat Brydża” VI 1994 str.7

 Złota myśl

   DOBRZE ZNACZY SKUTECZNIE

12 II 2004

[ cytat z BBO.PL, I 2004 ]

Lewy ? – Broń Boże !

7 II 2003

Jest aberracją współczesnego brydża, by wszelkie składniki siły karty wyrażać nie w lewach (jak 70 lat temu), lecz w różnego rodzaju punktach. Najciekawsze, że po obliczeniu tych punktów nadal nie przelicza się ich sumy na lewy, lecz każe uprzednio zapamiętać limity odzywek w punktach.

Szczytem tej aberracji jest zrelacjonowanie w Polskiej Encyklopedii Brydża systemu Accurti (z 1936):

W oryginalnej książeczce (1937)  siła i kalkulacje wyrażone są oczywiście w lewach. W Encyklopedii natomiast słowo „lewy” zmieniono wszędzie na „punkty”, Tak więc naturalne otwarcie 1 w Kolor daje się z siłą 5–7 punktów ! („Accurtiego”!). Nic to że 1 punkt = 1 lewa ! Muszą być punkty, bo lewy ... ?

Wistowe Sygnały Numerkowe

5 XII 2002

Polegają na tym, że blotki rozróżnia się nie wg wysokości lecz wg wypisanego na nich numeru (np blotka parzysta: 2 3 4 6 8 = parzysta ilość kart). Łatwo można wykazać, że jest to kompletnie jałowe (było o tym już w 1976–79, w „Systemach wistowych”) i na dodatek niewygodne (bo partner może mieć np nieparzystą ilość kart z samymi blotkami parzystymi, więc i tak trzeba będzie zwracać uwagę na wysokość). Mimo to od czasu do czasu pomysł ten jest nadal wysuwany jako coś godnego uwagi (oczywiście tak sobie, bez żadnych dowodów). Coprawda ostatnie doniesienia są dość stare: „Wist od A do Z” (dziwne, ale w bibliografii nie wymieniono ani skryptu Systemy Wistowe ani nawet artykułu Wist Ilościowy), „Świat Brydża” 4–1993, i taki np pomysł krążacy: 1098 = wyższy kolor, 765  = marka, 432  = niższy kolor. Jednak należy zachować czujność, bo feniks może się odrodzić.

 „Brydż w weekend” i „jakaś gruba”

11 XI 2002

Od czego zaczyna się poznawanie brydża w książeczce „Brydż w weekend” ? (jeszcze w sprzedaży)

Od podania starszeństwa kolorów ! (choć o licytacji jest napisane znacznie później).

Ta głupota całkowicie wystarcza do zdyskredytowania książki. Jednak Autor za głupców uważa Czytelników, ponieważ karty podaje wyłącznie przy pomocy obrazków. Proponujemy mu, by karty były odginanymi kartonikami (jak w książkach dla maluchów), bo skoro Czytelnik nie może zobaczyć koszulek kart, to jakim cudem zorientuje się, że to są jednak karty ?

Jest jeszcze jakaś inna, bardzo gruba książka dla początkujących (też tłumaczenie). Bardzo gruba – choć treści wcale nie tak wiele – aby Czytelnik poczuł, że kupuje coś co warto (bo ciężkie) kupić. Po zajrzeniu do środka widzi się przede wszystkim dużo ględzenia (nieważne co mówić, byle dużo).

Wydawcy tych książek spisaliby się znacznie lepiej, gdyby zamówili coś w Polsce.

Wyrównanie Absolutnego Rekordu Laputy

  ( oryginalnego Rekordu szukaj niżej )

3 XI 2002

W Projekcie Polityki Systemowej PZBS – sprowadzającej się do Ograniczeń Systemowych ! – czytamy:

Celem polityki systemowej jest zapewnienie prawidłowego przebiegu i odpowiedniego zarządzania zawodami organizowanymi przez PZBS, oferującego wszystkim uczestnikom sprawiedliwe i równe szanse, przy jednoczesnym położeniu nacisku na postęp i innowacje (...)    [podkreślenie Pikiera]

A celem podwyższenia opłat celnych jest dalszy wzrost wymiany handlowej z zagranicą.

I zapewnienie prawidłowego jej przebiegu i odpowiedniego nią zarządzania.

SPROSTOWANIE i WYJAŚNIENIE                                                         11 XI 2002

Okazało się, że inkryminowane zdanie nie jest wynalazkiem PZBS, lecz

PZBS przepisał je ze wstępu do Ograniczeń Systemowych Światowej Federacji Brydża:

The objectives are to ensure that WBF Championships can he properly operated and adequately administered, with a fair and equal chance for all competitors, while at the same time affording proper consideration to progress and innovation, to ensure that players are in no doubt as to what is expected of them with regard to preparation and filing of systems material for WBF Championships.

To smutne że w Polsce przyjmuje się bezkrytycznie wypisywane na świecie głupoty.

 

Forsujące Pasy

   (nie chodzi tutaj o otwarcie Silny Pas, lecz o...)

3 XI 2002

Nie ma sensu ustalanie, że w przepychankach licytacyjnych jakieś tam pasy są forsujące !

I bez tego gracz na trzecim ręku jest w stanie stwierdzić, że należy licytować, a jeśli zdarzy się, że spasuje, to zazwyczaj strata jest niewielka (bo w przepychankach zdarzają się tak znaczne nadwyźki układowe, że ustalenie a priori „kto jest w ataku, a kto w obronie” jest i tak wysoce niepewne).

Tak więc forsujących pasów nie ma ! – a kto sądzi inaczej i nimi gra, ten głęboko się myli.

O bezensie kodyfikacji tego co nie istnieje, a w każdym razie istnieć nie powinno, świadczy artykuł jaki ukazał się w Materiałach Szkoleniowych PZBS 1989: 68 stron (!), kilkadziesiąt reguł (z wyjątkami!), brak ugruntowanych uzasadnień – w sumie groch z kapustą, którego stosować absolutnie się nie da.

  Testy na zgodność

22 X 2002

Polegają na podsunięciu graczom stanowiącym stałą parę serii sytuacji licytacyjnych, aby sprawdzili  czy tak samo rozumieją dawane odzywki (jeśli jeden odczytuje daną kontrę jako karną, a drugi jako wywoławczą, to oczywiście źle). Ma to unaocznić graczom konieczność dopracowania systemu, co – jak łatwo przewidzieć – osiąga się prawie zawsze (bo któż ma dopracowany system?!).

Testy te są jednak stratą czasu, bo każdy w miarę rozsądny brydżysta powinien z góry wiedzieć, że znaczenia odzywek muszą być uzgodnione, o ile licytacja ma nie być ciągłym zgadywaniem. Lepiej zatem podsuwać graczom jakieś metody rozpoznawania znaczeń (przynajmniej dla niektórych klas odzywek), bo dzięki temu dopracują system 10 razy szybciej. I oczywiście lepiej.

        

Kolor uzgodniony

22 X 2002

Już 40 lat panują w Polsce definicje: „Kolor uzgodniony to taki w którym łącznie z partnerem mamy conajmniej 8 kart” oraz „Licytacja jest poszukiwaniem koloru uzgodnionego”. Są to oczywiste nonsensy. Kolor uzgodniony to po prostu taki, który... został uzgodniony ! (przez partnerów) i wcale nie musi być w nim łącznie aż 8 kart, bo często wystarcza 7, a czasem nawet tylko 6.

        

Absolutny Rekord Laputy

22 X 2002

„Ograniczenia systemowe mają na celu (...) promowanie nowych rozwiązań w licytacji”

(z Polskiej Encyklopedii Brydża)

Forsowanie do Szczebla

22 X 2002

Panuje tu błędny pogląd, iż odzywka forsująca do Szczebla (np do 2BA bądź do Końcówki)  nakłada obowiązek podtrzymywania licytacji do tegoż szczebla również na gracza, który ją zastosował. W efekcie gracz sforsowany czuje się w prawie do najdziwaczniejszego odstępowania od zasad naturalności (np po 2–nad–1 licytuje 2 w kolor otwarcia z ręką bardzo silną (bo „przecież partner i tak nie spasuje”)).  Zdarza się nawet rozciąganie tego mniemania na forsing jednorazowy ( Ilustracja ).

Należy pamiętać że:

Forsuje się tylko partnera, a nie samego siebie ! zatem odzywka sforsowanego nie jest forsująca ! 

        

Lewy Przegrywające i Lewy Ujemne

22 X 2002

Zawracanie głowy polegające na tym, by w licytacji zamiast lew do wzięcia obliczać lewy do oddania.

W dodatku przedstawiane gdzieniegdzie metody obliczania są niezdarnymi i bardzo niedokładnymi próbami odwrócenia „do góry nogami” metod normalnych. Szkoda czasu i atłasu.

Obowiązek zapinania pasów w...  turniejach brydżowych

22 X 2002

Z jakiej racji Państwo nakazuje mi bym w samochodzie przypinał się pasem do fotela ?

Bo prowadzi przymusowy oficjalny biznes ubezpieczeniowy – podobno dla mojego dobra.

Z jakiej racji Państwo Brydżowe zakazuje moim przeciwnikom stosowania systemów niezwykłych ?

Przecież mogę sobie życzyć takich właśnie systemów ! a konsekwencje spadną tylko na mnie !

Niech więc ktoś mi wytłumaczy, dlaczego Ograniczenia Systemowe nie są formułowane następująco:
W tym turnieju systemy takie–a–takie wolno stosować tylko za zgodą przeciwników.

 

Głupoty kolekcjonowane są w poniższych:

Logika u brydżystów

Co nowego...

do Spisu

i ogólnie mizeria brydża

Nie samą głupotą człowiek żyje – do Czytaj!