24 Stycznia 2000          NOWY BRYDŻ      ©©©

Brydż zanika !!   Nie tylko dlatego że pojawiło się mnóstwo atrakcyjnych gier komputerowych, lecz także dlatego że brydż uległ głębokiemu skostnieniu ! Stało się to za sprawą organizacji brydżowych, które od wielu wielu lat uparcie pilnują, by nic się nie zmieniło. Nie tylko w regułach, lecz nawet w samym sposobie uprawiania brydża. Zamiast rozwoju - narzucono i wylansowano nudną sztampę regulaminową, pełną różnych ograniczeń i dziwolągów z nieśmiertelnym a wręcz idiotycznym Międzynarodowym Prawem Brydżowym na czele.  I to ma być atrakcja ?!   Nic więc dziwnego, że turnieje brydżowe stały się domeną garstki starców i zatwardziałych bywalców. Nie dajmy w siebie wmówić, że to co oni uprawiają to jedynie słuszna wyższa forma brydża !

 26 XI 1999

Najwyższy czas na zmiany ! Nowy brydż będzie ciekawszy a zarazem prostszy od starego - jak przystało na rok 2000. Będzie to zarazem ciągle ten sam brydż !

 

Każde rozdanie z osobna !

Skończmy raz na zawsze z robrowym stylem gry - z ciułaniem 100 punktów "na partię" a potem "na robra", z zapisem "pod kreską" i "nad kreską". Każde rozdanie ma być grane i punktowane osobno, niezależnie od tego co działo się w rozdaniach poprzednich. Tak właśnie jest w turniejowym brydżu porównawczym. To jest dobre i powinno być rozciągnięte także na grę w domowym zaciszu. Dziś bowiem każdy ma mniej czasu niż dawniej i nie może sobie pozwolić na nieprzewidywalne przedłużanie brydżowego pojedynku.

 Suwerenność czwórki !

Czterej gracze przy stoliku są swoją najwyższą władzą. Mają prawo grać tak jak im się podoba, zapisywać tyle ile im się podoba i rozwiązywać swoje spory tak jak im się podoba. Mogą nawet zmieniać same reguły brydża. Żadna władza brydżowa nie powinna im niczego narzucać, chyba że sami poproszą o roztrzygnięcie konfliktu.

   W szczególności gracze nie powinni powoływać się na Międzynarodowe Prawo Brydżowe (z komentarzami i precedensami włącznie), ponieważ jest ono nie tylko niezdarnym i nadzwyczaj skomplikowanym dziwolągiem, ale zawiera ponadto liczne oczywiste niesprawiedliwości. Lepiej więc niech polegają na własnym poczuciu sprawiedliwości.

 27 XI 1999

Nie zakrywać kart zgranych !

Dotychczasowy przebieg rozgrywki w rozdaniu powinien być cały czas widoczny ! tak aby gracze nie musieli obarczać swojej pamięci tym kto jaką kartę zagrał. W tym celu po zakończeniu lewy każdy gracz powinien odłożyć swoją kartę ODKRYTĄ  (dla porządku: przy swoim brzegu stołu, w kolejności od lewej, pionowo - jeśli lewa została przez niego bądź partnera wygrana ). Nie po to bowiem gramy w brydża, by ćwiczyć swoją pamięć krótkoterminową.

Nie zakrywać licytacji !

Jeśli gracze licytują przy pomocy specjalnych kart do licytacji (są takowe), to sprawa jest prosta - karty te powinny leżeć ODKRYTE na stole aż do zakończenia rozdania. Jeśli licytują głosem - każdy w każdym momencie ma prawo zażądać powtórzenia licytacji, o ile nie męczy innych nadużyciem tego prawa.

Nie obarczać pamięci !

I ogólnie  -  należy wszędzie gdzie można maksymalnie odciążać pamięć ! (np niech będzie dozwolone korzystanie ze ściągawek do licytacji ).

Bez rekontry !

Rekontra jest jedynie hazardowym podwojeniem stawki ! poza tym nic istotnego nie wnosi do brydża. Czysty hazard należy z brydża usunąć ! Stracimy na tym drobne i wątpliwe urozmaicenie, a dodatkowo uprościmy conieco tę grę (i tak już dostatecznie trudną).

   29 XI 1999

Jak się oblicza PRZYCHÓD

Za kontrakt

1

2

3

4

5

6

7

          Bez Atu

100

200

600

800

1000

1400

2200

          Starsze

100

200

300

800

1000

1400

2200

          Młodsze

100

200

300

400

1000

1400

2200

 

 

 

 

 

 

 

 

    Za nieudaną kontrę

300

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bez kontry

   z kontrą

 

Wpadki  i  Nadróbki

po  50

po  300

To jest mniej więcej to co było w starym brydżu "po partii". A gdzie się podziały "partia" i "rober" ?   Te relikty minionych epok zostają skasowane ! Nie ma czego żałować.  I będzie prościej.

    9 XII 1999

Jak się oblicza KOSZT

Nie ma zysku bez kosztów ! Za otrzymane honory należy zapłacić. Siłę honorową pary obliczamy w miltonach: A=4 K-3 D=2 W=1 (w całej talii jest ich 40). Jeśli miltonów jest najwyżej 20 - nie płacimy nic. Jeśli jest ich więcej - płacimy według następującego cennika:

    21

50

    26

500

    31

 1000 

    36

1600

    22

100

    27

600

    32

 1100

    37

1800

    23

200

    28

700

    33

 1200

    38

2000

    24

300

    29

800

    34

 1300

    39

2200

    25

400

    30

900

    35

 1400

    40

2200

Jak się oblicza ZYSK

To już proste:   ZYSK = PRZYCHÓD - KOSZT. Wygraliśmy 3BA mając 25 miltonów: zysk = + 600 - 400 = + 200. Przegraliśmy:  zysk = - 50 - 400 = - 450 (czyli 450 dla przeciwników).

16 XII 1999

Jak się oblicza PODATEK

Od zysku pobierany jest podatek !   To co pozostaje dla Ciebie wynosi:
        
( 1000 × Zysk ) / ( 1000 + Zysk )         × - mnożenie   / - dzielenie    + - dodawanie

     500

333

    1000

500

    2000

666

    4000

800

Spójrz wyrywkowo - jak okrutnie jesteś wyzyskiwany, jak mało pozostaje dla Ciebie:

Ale - duże zyski zdarzają się bardzo rzadko, a ponadto podatek jest bardzo stabilny:
do roku 3000 nie będzie żadnych zmian !

 

20 XII 1999

Oznaczanie graczy przy stoliku

 

  Noc

 

 

 

 North

 

  Wieczór

N
W        E
S

 Eos

 

West

N
W       E
S

 East

 

  Słońce

 

 

 

 South

 

Spiralny zapis licytacji

 

 

 

 

 

 

pas

 

 

 

 

1ª

 

pas

 

 

 

 

 

 

2 BA

 

 

 

 

×

 

 

28 XII 1999

Licytacja o partnera !

Twoim partnerem w rozdaniu może zostać każdy z trzech pozostałych graczy !!!
Jeśli jako pierwszy zalicytowałeś dajmy na to Kiery – każdy kto licytuje Kiery wyraża chęć gry z Tobą jako partnerem: Ty będziesz rozgrywać, on zostanie Dziadkiem, a pierwsze wyjście wykona przeciwnik na prawo od Dziadka. Jeśli nikt Cię nie poparł  i Ty wygrałeś licytację - wszystko pozostaje jak w brydżu starym.

 

 

 

 

 

obiegło

1 BA

 

 

 

 

 

×

 

 

4 BA

 

3 BA

 

 

 

3 pasy

 

 

 

 

 

 

 

Wieczór z Nocą grają  4©
    Wieczór rozgrywa
    Noc jest dziadkiem
         Wychodzi Słońce.

 

Eos chciała zagrać z Nocą 3BA,
Słońce uznało że mniej straci gdy zagra z Nocą 4
¨, a ostatecznie Wieczór chyba wygra z Nocą 4BA.

 

1 Stycznia 2000

Przede wszystkim - indywidualnie !

Najważniejszą formą gry powinien być turniej indywidualny !!!
Gra w stałych parach spowodowała bardzo dziś widoczne olbrzymie zmanierowanienie brydża. Po pierwsze – powstało i ciągle powstaje mnóstwo najrozmaitszych systemów, konwencji i konwencyjek – w ogromnej większości kompletnie bezwartościowych (typu „zawracanie głowy”) – które w brydżu zindywidualizowanym utracą rację bytu (i bardzo dobrze). Po drugie –  gra w stałych  parach prowadzi stopniowo do mimowolnego oszustwa natury pseudo-telepatycznej, a nawet - o czym świadczą bardzo liczne demaskacje – kusi do oszustwa świadomego.
Poza tym – brydż z natury swojej jest bardziej indywidualny niż zespołowy !!  Bowiem istnienie zespołów (para przeciwko parze) można skrócić do dystansu tylko jednego rozdania, a z konceptem „Licytacja o partnera!” – niemalże tylko do rozgrywki.

17 Stycznia 2000

Brydż w internecie

Tak czy owak gra via internet będzie coraz bardziej się upowszechniać ! 
A specyfika takiej gry  niektóre z dotąd relacjonowanych zmian  wręcz wymusza !!

Niezakrywanie kart zgranych i licytacji
Gracz internetowy i tak może wszystko notować. Skoro nie można tego skontrolować, i skoro zakrywanie tego co zostało tuż przed chwilą odkryte jest tylko zakorzenionym zwyczajem, nie mającym nic wspólnego z samą istotą gry, nie należy tego zabraniać, lecz wręcz odwrotnie:
      Komputer obsługujący graczy powinien odkładać zgrane karty odkryte !
      Komputer obsługujący graczy nie powinien zakrywać licytacji !
Dodajmy, że ułatwia to znacznie naukę tej trudnej gry (tak przecież postępują nauczyciele brydża) jak i samą grę. A im więcej takich czysto technicznych ułatwień – tym więcej przybędzie amatorów brydża.
Ściągawki
Gracz internetowy i tak może korzystać z notatek i książek.. Skoro nie można tego skontrolować, należy to rozciągnąć także na grę bezinternetową. Pomyłki przeciwników w licytacji przynoszą wprawdzie często sporo punktów, ale wcale nierzadko przynoszą i straty. A w każdym razie wypaczają licytację brydżową, wprowadzając do niej niesystemowy czynnik losowy.
Sygnał zakończenia lewy
Gracz który wziąl lewę pierwszy daje sygnał do zamknięcia lewy – odkłada swoją kartę na bok.
Jeśli któryś z graczy nadal przetrzymuje swoją kartę –  wyraża chęć popatrzenia jeszcze na całą lewę.
Te reguły porządkowe są  bardzo pożyteczna, bo pozwalają spokojnie przyjrzeć się lewie. Najciekawsze że nie ma ich wcale w Międzynarodowym Prawie Brydżowym, lecz są intuicyjnie obserwowane przez samych graczy.
    W internecie po zagraniu czwartej karty nie powinny wszystkie znikać ze stołu błyskawicznie,  bo wówczas uwaga graczy jest  wystawiona na tak ciężką próbę, że gra staje się męczarnią.
   Nie pomoże tu wiele ani  jednosekundowa zwłoka po skompletowaniu lewy, ani możność „przetrzymania”  lewy przyciskiem myszki. Najlepsze rozwiązanie to:
           Karty znikają ze stołu dopiero po wyjściu do lewy następnej !
           i są układane ODKRYTE przy brzegach ekranu !
Estetyka ekranu
Aby gra w internecie sprawiała przyjemność – wszystko musi być wyraźne i estetyczne:
    – opis gry powinien zajmować CAŁY ekran (bez natrętnych reklam i ubocznych zbędnych menu)
    – wizerunki kart powinny być uproszczone i nie za duże (bardzo ładne są np w programie GIB);
            nie należy zakładać, że gracz jest tak ograniczony, że nie potrafi odczytać abstrakcji karty
            i w związku z tym  nie należy silić się na dokładne wizerunki kart (bo są one mało czytelne!)
      każdy kolor karciany powinien być innego koloru; zdaniem Autora najlepsze są takie kolory:
                 
ª piki – śliwkowe
                 
© kiery – czerwone
                 
¨ kara – niebieskie
                 
§ trefle – zielone
      a cały ekran powinien być wygłądać jasno i wesoło – bez przygnębiającego mrocznego tła.

24 Stycznia 2000

Autor zawiesza kontynuację do czasu przekonania się, że ktoś to czytuje.
                                

    Copyright 1999 Łukasz Sławiński                           ISBN  83-85077-17-0

 

do Spisu

do Brydża

Nie samym brydżem człowiek żyje:  do Czytaj!

brydż, brydż, brydż, brydż, brydż, brydz, brydz, brydz, brydz, bridge, bridge, bridge, bridge, brydż sportowy, brydz sportowy, bridge sportowy, wist, Pikier, Łukasz, Lukasz, Sławiński, Slawinski, Łukasz Sławiński, Lukasz Slawinski, Czytaj, Czytaj!, piki, kiery, kara, trefle, pik, kier, karo, trefl, pas, atu, bez atu, kontra, rekontra