Brydz Rzymski:  Przypisy

Łukasz Sławiński

 

 

24  Lutego   2000   ©

 

Nowy Stary BRYDŻ

(10)

 

 

P R Z Y P I S Y

               

Klaudiusz i Messalina – Niezakrywanie kart zgranych

Ten bardzo oczywisty postulat (wart zastosowania nie tylko w brydżu) budzi zajadłe opory u graczy, którzy w brydżu już jako tako zasmakowali. Wydaje się, że główną przyczyną – oprócz samego przyzwyczajenia – jest duma z nabytej umiejętności doraźnego zapamiętania kilku czy kilkunastu kart !  Aby uleczyć ich z tego, można zaproponować pokazywanie zagranej karty tylko na błysk oka – a wówczas możność wykazania się refleksem i pamięcią będzie jeszcze większa.

               

Neron i Petroniusz – Zapis Rzymski

Jest bardzo podobny do zapisu z tzw rex–brydża, którego próbowano wylansować w latach 50–tych. Popełniono jednak pewien zasadniczy błąd – oprócz zmiany zapisu wprowadzono nowy kolor licytacyjny ( rex ) = Bez Atu w którym Asy stawały się Jedynkami. Było to oczywiście olbrzymie i zupełnie zbędne utrudnienie tej i tak już dość skomplikowanej gry.
   Zapis Rzymski ma pewne cechy, które radykalnie zmniejszają opłacalność sztucznych konwencji licytacyjnych, co w efekcie wymusza licytację bardziej naturalną. I bardzo słusznie.

               

Trajan i Salvinus – Reforma Miltoniania

Cennik opublikowany został – zdaje się po raz pierwszy w świecie – w Pikierze 12  (1983) pod nazwą „Zapis Miltonowy”.  Nieco później Witold Brusztunow z Petersburga doniósł, że wynaleźli go gracze z Charkowa około 1975 (z rozpaczy – bo nie mogli zebrać ósemki do brydża porównawczego), a ostateczną tabelę obliczył Granowski z Moskwy.
   Norki to forma od NOR = Naturalna Ocena Rąk – w której Adam Marian Rudeński stwierdza m.inn. że skala 4-3-2 jest  lepsza od 4-3-2-1 !  A skoro jest lepsza i prostsza...

               

Termy Karakalli – Podatek

    Wzór Karakalli daje w efekcie niemal to samo co Międzynarodowe Punkty Meczowe (International Match Points), a posiada tak oczywiste zalety (także dla punktowania turniejów), że należałoby sobie życzyć, aby organizacje brydżowe czemprędzej go zastosowały.
    Zapis Spiralny Licytacji wprowadzony został po raz pierwszy w elektronicznym Pikierze 16 (1986). Jest bardzo przejrzysty, ale zbyt kłopotliwy do zapisywania licytacji dłuższych.

               

Restytucja Aureliana – Indywidualizacja

Najważniejszą formą gry powinien być turniej indywidualny !!!
Gra w stałych parach spowodowała bardzo dziś widoczne olbrzymie zmanierowanie brydża. Po pierwsze – powstało i ciągle powstaje mnóstwo najrozmaitszych systemów, konwencji i konwencyjek – w ogromnej większości kompletnie bezwartościowych (typu "zawracanie głowy") – które w brydżu zindywidualizowanym utracą rację bytu (i bardzo dobrze). Po drugie –  gra w stałych  parach prowadzi stopniowo do mimowolnego oszustwa natury pseudo-telepatycznej, a nawet - o czym świadczą bardzo liczne demaskacje – kusi do oszustwa świadomego.
Poza tym – brydż z natury swojej wcale nie jest tak bardzo zespołowy !!  bowiem istnienie zespołów (para przeciwko parze) można skrócić do dystansu tylko jednego rozdania, a z Restytucją Aureliana – niemalże tylko do rozgrywki.

               

Kodeks Justyniana

A jaki będzie Kodeks Brydżowy Unii Europejskiej ?   100 000 paragrafów !!?

               

Summa Brydża Rzymskiego

   Na świecie przebąkuje się od czasu do czasu o potrzebie zmian w obecnym zapisie (i co 20 lat jakiś tam drobiazg się zmienia), ale chyba nikt jeszcze nie przedstawił radykalnego całościowego projektu. Ten opatrzono nazwą "Brydż Rzymski" tylko z uwagi na scenerię w jakiej jest prezentowany.

   "Przekładanie i Rozdawanie" – jest celebrowane zgoła niepotrzebnie, a i nie da się ukryć że jest to jedynie zabezpieczenie przed szulerskim oszustwem. Najśmieszniejsze jest to, że nawet wielu matematyków „wierzy”  iż rozdawanie po 13 produkuje "dzikie" rozkłady.

               

Suwerenność Stołu

Międzynarodowe Prawo Brydżowe do tego stopnia ubezwłasnowolniło graczy, że podczas gry w turnieju nakazuje im wezwanie sędziego przy jakimkolwiek naruszeniu reguł ! nie zezwalając na żadną samodzielność w ustaleniu szkody i rekompensaty (chociażby byli zgodni co do tego).
    Mnóstwo organizacji brydżowych wprowadziło w swoich turniejach zakaz licytowania bardziej skomplikowanymi bądź niezwykłymi konwencjami i systemami. Nie sposób jednak zrozumieć, dlaczego nie uzależniono tego od decyzji przeciwników takiej pary – przecież oni mogą nie mieć nic przeciwko temu, a nawet właśnie sobie życzyć, aby tak przeciw nim licytowano !

               

Przy sześciokątnym stole

   Pierwszą chyba próbą brydża dla 6 osób był tzw sextet–bridge – w którym wprowadzono dwa dodatkowe kolory karciane, tak że talia liczyła 78 kart !  Była to oczywiście brydż zbyt żmudny, aby mógł liczyć na jakąkolwiek popularność.
   To co podano tutaj jest drobną modyfikacją „Brydża hexagonalnego” opublikowanego w Pikierze 5 w roku 1981.  Było to gdzieniegdzie wypróbowywane – okazało się dość atrakcyjne, m.inn. wyższe kontrakty zdarzają się znacznie częściej niż w brydżu 4–osobowym.

                                 A może ktoś ułoży cenniki !?

               

Brydż w Internecie

         Tak czy owak gra via internet będzie coraz bardziej się upowszechniać ! 
A specyfika takiej gry  niektóre z dotąd relacjonowanych zmian  wręcz wymusza !!

Niezakrywanie kart zgranych i licytacji
Gracz internetowy i tak może wszystko notować. Skoro nie można tego skontrolować, i skoro zakrywanie tego co zostało tuż przed chwilą odkryte jest tylko zakorzenionym zwyczajem, nie mającym nic wspólnego z samą istotą gry, nie należy tego zabraniać, lecz wręcz odwrotnie:
      Komputer obsługujący graczy powinien odkładać zgrane karty odkryte !
      Komputer obsługujący graczy nie powinien zakrywać licytacji !
Dodajmy, że ułatwia to znacznie naukę tej trudnej gry (tak przecież postępują nauczyciele brydża) jak i samą grę. A im więcej takich czysto technicznych ułatwień – tym więcej przybędzie amatorów brydża.
Ściągawki
Gracz internetowy i tak może korzystać z notatek i książek.. Skoro nie można tego skontrolować, należy to rozciągnąć także na grę bezinternetową. Pomyłki przeciwników w licytacji przynoszą wprawdzie często sporo punktów, ale wcale nierzadko przynoszą i straty. A w każdym razie wypaczają licytację brydżową, wprowadzając do niej niesystemowy czynnik losowy.
Sygnał zakończenia lewy
Gracz który wziąl lewę pierwszy daje sygnał do zamknięcia lewy – odkłada swoją kartę na bok.
Jeśli któryś z graczy nadal przetrzymuje swoją kartę –  wyraża chęć popatrzenia jeszcze na całą lewę.

Te reguły porządkowe są  bardzo pożyteczna, bo pozwalają spokojnie przy­jrzeć się lewie. Najciekawsze że nie ma ich wcale w Międzynarodowym Prawie Bry­dżowym, lecz są intuicyjnie obserwowane przez samych graczy.
    W internecie po zagraniu czwartej karty nie powinny wszystkie znikać ze stołu błyskawicznie,  bo wówczas uwaga graczy jest  wystawiona na tak ciężką próbę, że gra staje się męczarnią.
   Nie pomoże tu wiele ani  jednosekundowa zwłoka po skompletowaniu lewy, ani możność „przetrzymania”  lewy przyciskiem myszki. Najlepsze rozwiązanie to:
           Karty znikają ze stołu dopiero po wyjściu do lewy następnej !
           i są układane ODKRYTE przy brzegach ekranu !
Estetyka ekranu
Aby gra w internecie sprawiała przyjemność – wszystko musi być wyraźne i estetyczne:
– opis gry powinien zajmować CAŁY ekran
            (bez natrętnych reklam i ubocznych zbędnych menu)
– wizerunki kart powinny być uproszczone i nie za duże ( ładne są np w programie GIB ); nie należy zakładać, że gracz jest tak ograniczony, że nie potrafi odczytać abstrakcji karty i w związku z tym  nie należy silić się na dokładne wizerunki kart  (bo są nieczytelne!)
  każdy kolor karciany powinien być innego koloru; zdaniem Autora najlepsze są:

                   ♠ piki – niebieskie
                 
© kiery – czerwone
                 
¨ kara – fioletowe
                 
§ trefle – zielone
  a cały ekran powinien być wygłądać jasno i wesoło – bez przygnębiającego mrocznego tła.

 

Na tym kończy się ten szereg ksiąg pisanych w niemałym trudzie.

 

do Spisu

ciąg bliższy

do Brydża

Nie samym brydżem człowiek żyje: do Czytaj!

brydż, brydz, bridge, brydż sportowy, brydz sportowy, bridge sportowy, wist, Pikier, Łukasz, Lukasz, Sławiński, Slawinski, Łukasz Sławiński, Lukasz Slawinski, Czytaj, Czytaj!, piki, kiery, kara, trefle, pik, kier, karo, trefl, pas, atu, bez atu, kontra, rekontra, SSO, Silny Pas, Lambda, Kombajn