ŁS

Mieszanie Waletem

5 I 2019

Na portalu http://www.BridgeWinners.com pojawił się następujący problem http://bridgewinners.com/article/view/calling-all-probabalists/:

Słońce musi wziąć 3 lewy

w kolorze następującym:

D842

 

A765

Słońce zagrał ze stołu 2 do Asa (z prawej 10, z lewej 3), po czym wyszedł 5 do której Wieczór dołożył 9.

No i co teraz?...

Autor wzywa do zastosowania Zasady Ograniczonego Wyboru, co niby jest trochę wzmiankowane w dalszej niezdarnej dyskusji, ale do żadnych trafniejszych rozważań nie dochodzi, i z tego co zrozumiałem ostateczna konkluzja brzmi – Palcówka (50%:50%).

Tymczasem problem ten jest analogiczny do dobrze znanego problemu AW65–K432 w których należy grać na impas z szansą 60%.

Dlaczego 60%? – ano dlatego że większa jest szansa na zastanie Damy w tripletonie niż dubletonie, a 3:2 to to samo co 60%:40%.

Wystarczy tylko zauważyć że Walet jest tu kartą niegrającą – więc szansa na Króla w tripletonie wynosi tu również 60%.

A kto nie wierzy, może to rozpisać tak po chłopsku jak to jest zrobione pod Strategia a informacja 1.htm.

Morał stąd że trzeba pamiętać iż wysoka karta też może być niegrająca – i wówczas nie należy oszczędzać jej przy zrzutkach – bo jeśli przeciwnik odgadnie że ją oszczędzamy, to będzie w stanie lepiej obliczyć szanse i trafić to czego nie chcemy aby trafił.

Wstawiłem powyższą konkluzję na BridgeWinners pod koniec wspomnianego wątku, ale wątpliwe czy ktokolwiek ją zauważy.

Dlaczego? Otóż o dziwo (a właściwie – o idiotywo) nie raczyli wprowadzić „Klasyfikowanego Spisu Treści” ! ani żadnego „Co nowego” !! – jest tylko lista ze 20 ostatnio zainicjowanych wątków. Można tylko przeglądać wątki kolejno od końca aż do początku świata, ale czego dotyczą z samego tytułu nie zawsze można się zorientować. A próba znalezienia interesujących nas zagadnień jest już sprawą beznadziejną. Pierwszy raz widzę coś takiego na forum dyskusyjnym – a że dotyczy to akurat brydżystów, potwierdza to moje od dawna ugruntowane przeświadczenie  (z licznymi dowodami) że jednak są niewydolni umysłowo.

Z tego względu zrezygnowałem z podania swojej konkluzji w wątku nowym, aby była łatwo zauważona. 

 

 

 

Szansologia

 Co nowego... 

do Spisu

Nie samym brydżem człowiek żyje – do Czytaj!