Szachy Fishera

 

 

8

¤

+

£

²

Þ

¤

²

Þ

7

=

=

=

=

=

=

=

=

6

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

2

=

=

=

=

=

=

=

=

1

¤

+

£

²

Þ

¤

²

Þ

 

a

b

c

d

e

f

g

h

Polegają na spermutowaniu początkowych pozycji figur.

Na przykład jak z lewej. Albo inaczej (są jakieś ograniczenia).

Okazuje się, że wielcy szachiści wcale nie mają tak zakutych łbów
jak zwykli szachowi rutyniarze (brydżowi zresztą jeszcze bardziej).

Chyba najlepiej przed rozpoczęciem partii losować rozstawienie figur (z jakimiś wykluczeniami), a wówczas rutyniarzom nie pomoże już dobra pamięć i wykuwanie wariantów. Zadecyduje inteligencja.

Pytanie czy w turnieju ma być wylosowane to samo rozstawienie dla wszystkich czy też dla każdej partii z osobna. Naszym zdaniem to drugie jest atrakcyjniejsze i wcale nie nonsensowne.

 

Informacja pochodzi z wpisu w Dyskusyjnej Grupie Szachowej z 1 Sierpnia 2002

http://niusy.onet.pl/niusy.html?t=artykul&group=pl.rec.gry.szachy&aid=18772683

Przytaczamy poniżej całość:

15–16 sierpnia zorganizowany będzie pierwszy w historii szachów open turniej w którym znani szachiści (np Peter Svidler) będą grać w szachy Fischera ! Wreszcie coś się ruszyło w tym kierunku!
Polecam tę wersję szachów dla tych którzy nie lubią wkuwać na pamięć teorii debiutów.
Warto też zaglądać na stronę
http://www.fischerandom.narod.ru/
Jeśli ktoś ma ochotę spróbować pograć korespondencyjnie, to chętnie zagram:
 
mailto:szachy6@poczta.onet.pl
 

Szczegóły o turnieju na stronie:
http://www.frankfurtwest.de/ChessClassic/ChessClassic2002e/default.htm
„About 100–120 players are expected to play the Chess960 Open and about 300–400 players in the Ordix Open. Several top players are willing to take the challenge in the Chess960 Open: Amongst others Peter Svidler, present number 14 in the world, and Alexei Dreev (19) are looking forward to try the interesting new chess variant. Lajos Portisch from Hungary has some experience with the Chess960: „I have played numerous games with Bobby Fischer myself”. Some more well-known players coming to Mainz to play Chess960 are Vlastimil Hort and Vadim Milov.”

 

ROSZADY

W szachach Fischera ilość możliwych pozycji początkowych ograniczona jest warunkiem, że król musi znajdować się pomiędzy wieżami co daje 960 możliwych początkowych pozycji.
Wówczas można robić roszadę tak jak w klasycznych szachach przy czym król i wieża po zrobieniu roszady lądują na tych samych pozycjach co przy robieniu klasycznej długiej i krótkiej roszady, a więc król na c1(c8) lub g1(g8) a wieża na d1(d8) lub f1(f8). Trochę śmiesznie taka roszada może wyglądać. Gdy np mamy ustawienie Kb1, Wc1 i robimy krótką roszadę, to wtedy obie bierki przesuwamy daleko w prawo.
W sierpniowym pierwszym openie Chess960 (tak się teraz nazywają szachy Fischera) znani arcymistrzowie będą właśnie tak grać. W innej odmianie zbliżonej do Chess960 – shuffle chess – nie ma wspomnianego wyżej warunku z królem i wieżami, więc jest 2880 możliwych początkowych pozycji, ale nie wiem czy nie należy podzielić tej liczby przez 2 z powodu lustrzanego odbicia. Np GGSSWWKH to ta sama gra co HKWWSSGG. Natomiast w Chess960 lustrzane odbicie jest tylko pozorne, ponieważ z powodu różnych roszad gra może się ułożyć inaczej.
W shuffle chess roszada możliwa jest tylko wtedy gdy król stoi na e1(e8), a jedna z wież w narożniku

Darek   
mailto:szachy6@poczta.onet.pl

 

do Szachów

Nie samym szachem człowiek żyje:  do Czytaj!   do Brydża

pikier.com